Formální
Důraz je kladen na formu. Rostliny jsou stříhány, stavby mají strohý charakter, nezřídka je v zahradě patrná osová alej nebo cesta s pravidelnou výsadbou. Historicky formální styl kulminoval ve francouzských zahradách osmnáctého věku, v současnosti se důraz na formu prosazuje především v moderních minimalistických zahradách (viz.obrázek).
Venkovský
Patří samozřejmě na venkov. Dle našeho názoru je třeba se neustále vracet k tomu, co vytvořila lidová rukodělnost a smysl obyčejných lidí pro jednoduchost a praktičnost. Zdánlivě obyčejná venkovská zahrada překvapuje v detailu na každém kroku – kování zahradní branky, kamenné sloupky plotu, mísení užitkových a okrasných rostlin, nenáročné a tolik krásné mlatové cesty, vůně, bzučení včel, vlčí máky v kamenné dlažbě.
Moderní
Pro moderní zahradu je charakteristický jednoduchý styl, geometrické tvary a linie. Funkce a moderní design je nadevše.
Styl moderní zahrady vychází z moderní architektury domu. Nezřídka se přistupuje k použití netradičních materiálů, jako je na povrchu korodující ocel, tahokov, pohledový beton.
Zejména u moderních budov se stále s větší oblibou realizují střešní zahrady. Střešní zahrada má spoustu výhod. Vegetační souvrství a rostlinný pokryv chrání střešní konstrukci a její izolační vrstvy před vlivem slunečního záření. Ve vegetačním souvrství se zadržuje třetina až polovina přirozených vodních srážek, které jinak bez užitku stékají do kanalizace. Odpařováním se zvlhčuje ovzduší v okolí zelené střechy, vegetace na střeše přispívá ke zlepšení kvality ovzduší, tepelně izoluje a zmírňuje hlučnost zejména v městském prostředí.
Anglický
Anglický styl někdo nemusí považovat za samostatnou kapitolu. Domníváme se však, že charakter zahrad vzniklých v anglosaském světě je natolik specifický, že stojí za to ho pojednat samostatně. Především jde o kontrasty „zkrocené přírody“ a „divoké přírody“. Na jedné straně přísně tvarované živé plůtky ze zimostrázu, stromy v rozličných stříhaných formách, geometrický parter, na straně druhé volně rostoucí mohutné trvalkové záhony, bující smíšené výsadby keřů, trav a jehličnanů.
„Anglickou pohodu“ dokreslují typické dřevěné lavičky, Austinovy růže a rostliny kbelíkové kultury. Oblíbené je použití štěrkovaných ploch jako náhrady za menší trávníkové plochy.
Poetický
Řekněme, že je možné specifikovat i jakýsi „poetický“ styl. Styl blízký přírodním scenériím, náladě přírodně-krajinářských parků a duším, které hledají v zahradě dokonalé spočinutí. V detailu se soustředíme na patinovaný nebo retro zahradní nábytek a mobiliář, skulptury z pravého kamene, rostliny vytvářející impression.
Přírodní (environmentální)
Po estetické stránce se soustředíme na nedbalou eleganci, plošné výsadby a zplaňující druhy. Necháme se inspirovat přírodními scenériemi, a co nejméně je upravujeme. Louka, bahnité prolákliny, plazníky, úkryty pro živočichy. Pesticidy a umělá hnojiva jsou vyloučena úplně. Rašelina, kvůli které je rabován kus přírody jiné, je zakázána také.
Filozofie environmentální zahrady stojí však nad uměle vytvořenou estetikou a staví na první místo soběstačnost zahrady v ochraně před škůdci, i pokud jde o vodní režim. Nezasahování se stává principem. Ponechání zahrady svému osudu tím nejlepším, co pro ni můžete udělat.
Někde v pozadí tušíme vliv romantických myšlenek J.J.Rousseaua a silnou potřebu být ohleduplný k přírodě, která v industrializovaném světě tak přečasto trpí.
Středomořský
Může se stát, že se na své dovolené v Řecku zamilujete do tamního svobodného a barevného stylu zahrad natolik, že budete chtít mít něco podobného i doma. Dá se to zrealizovat, ale s velikou citlivostí a pochopením pro to, že pracujeme s exotickým materiálem, a příliš velký krok může znamenat ocitnutí se v říši kýče.
Orientální
Platí zde to samé, co pro středomořské zahrady, a ještě více. Zastáváme názor, že skutečně orientální zahradu by si v našich podmínkách měl udělat pouze člověk, který se do hloubky zabývá i orientální filosofií a duchovností. Aby se ze zahrady nestal prázdný obal či estetická variace na dané téma.